niedziela, 3 kwietnia 2011

Informacje wstępne - budowa krewetek


Krewetki słodkowodne od niedawna zagościły w akwariach i stale rośnie rzesza ich wielbicieli. Wciąż odkrywane są nowe gatunki i odmiany. Książki i artykuły, które powstają o nich z racji długiego procesu wydawniczego  momencie wydania często są już nieaktualne.


Klasyfikacja biologiczna krewetek wygląda następująco:

Królestwo     : zwierzęta Animalia
Typ              : stawonogi Arthropoda
Podtyp         : skorupiaki Crustacea
Gromada      : pancerzowce Malacostraca
Podgromada : pancerzowce właściwe Eumalacostraca
Nadrząd       : raki właściwe Eucarida
Rząd            : dziesięcionogi Decapoda
Podrząd       : (brak polskiej nazwy) Pleocyemata
Sekcja         : garnelowce Caridea


Te wspaniałe zwierzęta urzekają nas swoim zachowaniem, kształtem, barwami  i nade wszystko łatwością w hodowli. Każdy, kto zobaczy je na żywo, podziwia i zakochuje się w nich tak jak ja.
Stworzyłem ten blog by przybliżyć wszystkim świat moich pupili, podzielić się moimi doświadczeniami i pomóc innym w stworzeniu we własnym domu wycinka natury z tymi stworzeniami.


Budowa




Ciało krewetek składa się z głowotułowia i odwłoka. Głowotułów jest nieruchomy pokryty karapaksem (pancerzem), który okrywa delikatne części ciała krewetki. Znajdują się w nim czułki oraz rostrum (dzięki którym możemy określić przynależność gatunkową). Czułki zwane też antennami służą krewetkom m.in. do wyszukiwania pokarmu.
W głowotułowiu znajduje się też pięć par odnóży z których pierwsza to szczypce a pozostałe to odnóża kroczne.
Odwłok jest ruchomy sześciosegmentowy, pięć segmentów wyposażonych jest w odnóża pławne, szósty czyli telson służy do sterowania podczas pływania. Samice odnóżami pławnym trzymają inkubowane jajeczka.

Pancerz krewetek zbudowany jest z chityny. U krewetek jest on cieńszy niż u innych skorupiaków i dodatkowo wysycony pigmentami odpowiadającymi za tak różnorodne ubarwienie.
W trakcie wzrostu krewetki, po jakimś czasie pancerz musi być zrzucony gdyż staje się zbyt ciasny. Nazywamy to linieniem. Zmianę pancerza stymuluje hormon wydzielany z gruczołów znajdujących się na czółkach ocznych. Gdy stary pancerz jest dostatecznie rozpuszczony krewetki kurczą ciało, pancerzyk pęka na szyi i zwierze kilkoma energicznym ruchami wydostaje się z niego. W tym momencie jest bezbronna przez 2-3 dni zanim nie wytworzy się i nie stwardnieje nowy większy pancerz.

Krewetki rozmnażają się na dwa sposoby. Rozród jest ściśle związany z linieniem - samica nie zrzuci pancerza nim nie wyklują się młode, dlatego do kopulacji dochodzi z reguły niedługo po wylince.

1 PRZEOBRAŻENIE ZUPEŁNE - Młode przechodzą szereg przeobrażeń larwalnych nim staną się podobne do rodziców. Samica składa wiele tysięcy jaj a przeżywalność młodych - z racji niewielkich rozmiarów - jest niewielka

2 |PRZEOBRAŻENIE NIEZUPEŁNE - Młode przechodzą wszystkie stadia larwalne w jajach i wykluwają się już jako małe krewetki jeszcze niezdolne do rozrodu - organy płciowe pojawiają się po kolejnych wylinkach. Przeżywalność młodych jest stosunkowo wysoka więc samica nosi najwyżej kilkadziesiąt jaj. 

Krewetki dzielimy na filtrujące (przednie odnóża mają przekształcone w "parasolki" wychwytujące pokarm z wody) karłowate (najpopularniejsze z racji stosunkowo łatwego rozrodu w warunkach akwariowych) i wielkoramienne (z reguły z bardzo mocno rozwiniętymi szczypcami)

W następnych artykułach postaram się przedstawić warunki jakie powinniśmy zapewnić naszym podopiecznym, jak założyć krewetkarium, jak karmić nasze zwierzątka oraz przedstawić wybrane gatunki.


4 komentarze: